ĮKĖLIMASDomenai nuo 15 Lt Dedikuoti.lt serveriai Hostingas Serveriai.lt
 Ernestas Hemingvėjus - Senis ir Jūra

Ernestas Hemingvėjus - Senis ir Jūra
Ernestas Hemingvėjus
Senis ir Jūra

Puslapių skaičius: 95

Įkėlimo data: 2011-01-17
Įkėlė: Paulius
Gauta taškų: 20

Įkelti savo

Pagrindiniai veikėjai

Senis vardu Santjagas - beveik visa knyga susideda iš jo potyrių jūroje gaudant gyvenimo žuvį.
Berniukas - geras senio draugas, vienintelis, kuris juo tiki.

Apie knygą

Knygos pradžioje užsimenama apie senio nesėkmes žvejyboje paskutiniu metu. Jau daugybę dienų iš eilės (84) jis iš jūros grįžo be laimikio, kai tuo tarpu kiti tempia namo nemažai žuvies. Berniukas, buvęs jo mokinys, nebeplaukia su juo kartu, nes turi susiradęs geresnį laivelį. Tiesa, berniukas labai norėtų plaukti su Seniu, bet ir šis pats jam pataria laikytis laimingojo laivelio.

Vieną dieną senis susiruošia į žvejybą. Jis išplaukia vienas, plaukia toliau nuo kranto, tikėdamasis pagauti didesnę žuvį. Čia ir prasideda pasakojimas, ką jaučia, galvoja, daro senis, kartas nuo karto įterpiamį jo paties žodžiai sakomi sau. Nors veiksmas vyksta jūroje, tikrai nėra nuobodu, nes Hemingvėjus meistriškai pasakoja visas detales.

Seniui bežvejojant staiga užkimba didelė žuvis. Iš pradžių jis nesuvokia to dydžio, tačiau žuviai pradėjus tempti laivelį, pajunta jėgą. Čia ir prasideda įnirtinga Senio ir žuvies kova.

Iš pradžių atrodo, jog žuvis greitai pavargs ir laimikis bus pagautas, tačiau taip nėra. Žuvis tempia valtelę ne valandas, o dienas. Per tą laiką Santjagas padaro eilę veiksmų, nuolat galvoja, kaip jam nenusilpti, reguliuoti maistą (pagautas mažesnes žuvis). Senis susižeidžia ranką, kuri laikinai tampa nepaklusni ir nejudri. Įtemptas valas pjauna nugarą, slenka bemiegės paros. Visa tai pasakojama įdomiai, knyga įtraukia skaitytoją.

Kai pagaliau žuvis išnyra, Seniui prireikia kelių kartų, beveik visiškai išnaudojančių paskutines likusias jėgas, kad jis nudobtų žuvį. Tačiau ši tokia didelė, kad pargabenti galima tik pririšus prie laivelio šono. Čia vargai nesibaigia - krantas toli, o žuvies kraują užuodę rykliai pradeda ją pulti. Iš pradžių senis ginasi žeberklu, paskui peiliu. Galų gale, sulūžus įrankiams, jis parplaukia tik su žuvies griaučiais ir galutinai išsekęs.

Kitą rytą visas miestelis pamato žuvies kaulus prie valtelės, laimikis plačiai aptarinėjamas. Tuo metu senį slaugo ir jam atsigauti padeda berniukas.

Įsimintina scena

Senio bandymas nudobti žuvį. Šiai iškilus iš vandens ir pradėjus sukti ratus, senis bando vėl ir vėl. Nors jau visai nebėra jėgų, jis nepasiduoda.

Knygos subjektyvus vertinimas

Man knyga labai patiko. Nors atrodo, kad vieno žmogaus jūroje istorija nuobodi, knyga įtraukia ir sudomina, nes Hemingvėjus moka parašyti "trumpai drūtai" - be nereikalingų išvedžiojimų, bet vistiek idomiai.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį?

1954 už šį kūrinį Hemingvėjui įteikta Nobelio premija.

Knygoje kalbama apie pačią kovą, galbūt ir garbę - nesvarbu, kad senis grįžo be žuvies, tačiau jis nei akimirkai nepasidavė.
 Komentarai
0
#1 zigmelis
avataras
16/05/2013 18:57
Gal galėtumėte įmesti knygos citatą bet kokią ir parašyti kokiame puslapyje citata yra. Išanksto begalo dėkoju
 Rašyti komentarą
Turite prisijungti, norėdami parašyti komentarą.
Dabar naršo: asas5
^ Taisyklės / moksliukai 2.0 / info@moksliukai.lt
© 2012 / Variklis / Dizainas / Kūrimas ^Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas