ĮKĖLIMASDomenai nuo 15 Lt Dedikuoti.lt serveriai Hostingas Serveriai.lt
 Waris Dirie - Dykumų gėlė

Waris Dirie - Dykumų gėlė
Waris Dirie
Dykumų gėlė

Puslapių skaičius: 266

Įkėlimo data: 2012-03-06
Įkėlė: qweasdzxc
Gauta taškų: 20

Įkelti savo

Pagrindiniai veikėjai

Pagrindinė veikėja Waris. Tai moteris, patyrusi sunkų gyvenimą. Kiti veikėjai yra pašaliniai: jos šeima: mama, tėtis, broliai, seserys, įvairūs sutikti žmonės.

Apie knygą

Prisiminimų knyga,todėl kalbama pirmuoju asmeniu, paremta ir tikrais faktais. Pasakojama apie moters patirtį ir skausmą, likimo smūgius ir džiaugsmo akimirkas, viskas paremta Varis prisiminimais.

Užkabinama skaudi Afrikos tautų problema – ritualai, kurių metu žalojamos mergaitės ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Perskaitai apie tokius dalykus ir tikrai džiaugiesi, kad gyveni daug geresnėje visuomenėje, nei didelė dalis pasaulio gyventojų.

Visa istorija prasideda taip, kad Varis gyvena klajoklių šeimoje, jie visada neužsilieka vienoje vietoje, o nuolat keliauja. Atėjo laikas kai turėjo būti apipjaustyta jos vyresnioji sesuo, ją išsivedė, kadangi Varis negalėjo to praleisti, slapta ištrūko iš namų, pažiūrėti , kas ten paslaptingo vyksta, nes mama niekada dukroms apie tai nepasakojo, ir ji pamatė, ką sena moteriškė daro su seserimi, kai apipjaustymas buvo baigtas, seserį paliko dykumos namelyje, jeigu mergaitei pasiseks ji gyvens, jei ne- mirs. Varis labai išsigando , ir nenorėjo, kad ir jai tai nutiktų, bet tuo pačiu ir po kelių dienų ją išvedė apipjaustyti , ji iškentė baisiausius skausmus, nes apipjaustymas vyko su pagaliuku ir stiklo šuke, po to ji merdėjo dvi savaites , kol atgavo jėgas.
Po kiek laiko , tėvas ją norėjo ištekinti už 40metų vyro, nors Varis buvo tik 13metų. Taigi, ji pabėgo iš namų. Pabėgo į nežinią , į platų pasaulį, niekada nebuvo mačiusi civilizacijos.
Tėtis bandė nesėkmingai ja vytis. Ji nutranzavo iki sostinės, po to jai pasiūlė išskristi nepažįstamas žmogus , vėliau ji tapo modeliu ir papasakojo visam pasauliui apie baisų mergaičių išnaudojimą, pamačiusi kokias teises turi Europoje ir Amerikoje gyvenančios moterys. Dėka jos, pasauly imta kovoti dėl mergaičių teisių. Varis dabar turtinga, nes dirba modeliu, turi mylintį vyrą ir vaikų , buvo grįžusi į Afriką ieškoti savo šeimos ir nusifilmuoti filme apie savo gyvenimą.

Įsimintina scena

Pati kraupiausia knygos vieta man ta, kur Varis pasakoja apie mergaites: sulaukusios tam tikro amžiaus, jos kažkur dingdavo, niekas apie jas nekalbėdavo. Tik vėliau suvokė, kad jos mirdavo nuo sužalojimo.
Jos [apipjaustymą atliekančios moterys] nenaudoja nuskausminamųjų vaistų. Jos pjausto mergaitę bet kokiu į rankas papuolusiu įrankiu: skustuvo ašmenimis, peiliu, žirklėmis, stiklo šuke, aštriu akmeniu, o kituose regionuose – savo dantimis. Ritualo žiaurumas priklauso nuo geografinės padėties ir kultūros tradicijų. Pati menkiausia žala padaroma nupjaunant klitorio viršūnėlę, todėl mergaitės visą likusį gyvenimą negalės patirti meilės malonumo. (p. 243-244)
Didžiausia žala – kai išpjaunama viskas, paliekant tik siaurą angelę šlapimui ir menstruacijų kraujui. Taip apipjaustyta ir Waris Dirie. Šios tradicijos laikosi musulmonai, bet Dirie pabrėžia, kad ritualas nėra susijęs su religija, o apie islamą ji kalba itin pagarbiai ir atsargiai, tarsi bijodama užgauti: „Manau, Dievas suteikė man balsą, kad kalbėčiau už kitas mergaites “. Ji užsimena ir apie galima grėsmę gyvybei, bet teigia tikinti, kad „iki man gimstant Dievas parinko mano mirties datą, taigi aš negaliu to pakeisti“. Dėl šio papročio gyvybingumo Dirie kaltina vyrus, kurie „neišmanėliai, savanaudiški“ ir tiki, kad seksualinio malonumo nepatiriančios žmonos bus ištikimos.

Motinos sutinka apipjaustyti savo dukras bijodamos, kad jos neliktų neištekėjusios. Į neapipjaustytą moterį žiūrima kaip į nešvarią, nepatenkinamą ir negalinčią ištekėti. (p. 245)

Knygos subjektyvus vertinimas

Stilius paprastas, nesudėtingas, žiaurumų ir natūralizmo – tiek, kiek būtina, kalbant apie tokius dalykus.Bet knyga nei slegianti, nei liūdna, juoba nėra vien apie apipjaustymą, veikiau apie stiprios moters pastangas kabintis į gyvenimą ir mokėjimą juo džiaugtis.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Visa knyga tiesiog įtraukia , galiu garantuoti, kad ir patys didžiausi tinginiai ją prarytų per vieną vakarą, nes tokia istorija išties įspūdinga. Taip pat yra sukurtas filmas. Rekomenduoju perskaityti knygą- nepasigailėsit. O tada žiūrėti filmą.
 Komentarai
Komentarų dar neparašyta.
 Rašyti komentarą
Turite prisijungti, norėdami parašyti komentarą.
Dabar naršo: asas5
^ Taisyklės / moksliukai 2.0 / info@moksliukai.lt
© 2012 / Variklis / Dizainas / Kūrimas ^Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas